Przelom.pl

Kirgiskie dusze

Zobaczyć Issyk-Kul to marzenie turystów i zwykłych mieszkańców targanego dziś wewnętrznymi konfiktami, biednego kraju w Centalnej Azji.

Przyjemny spokój centralnej Azji

To relacja z drugiej z trzech moich służbowych podróży do Kirgistanu. Wtedy jeszcze w tym pięknym kraju panował spokój. Dziś targane konfliktami etnicznymi i oddzielone górami południe ze stolicą w Oszu się wyludnia. 

Próba nerwów

Rewitalizacja trzebińskiego rynku z powodu objazdu dotknęła spokojną część miasta. 

Ech, Odessa

Nie wiem czy jest gdzieś drugie miasto na świecie, o którym napisano kilkaset piosenek. Na pewno tę twórczą inwencję wyzwoliła w tekściarzach i muzykach stolica wschodniej Ukrainy - Odessa.

Z szacunku dla kierowców

 Nadchodzące miesiące znów będą trudne dla kierowców na lokalnych drogach. Przeżyliśmy już niejeden remont, niejeden objazd, przeżyjemy i kolejne. Ważne jednak, aby inwestor i wykonawca traktował nas przy tej okazji z szacunkiem.

Dobrze, że rozmawiamy o śmieciach

Pomysł budowy spalarni odpadów wywołał na lokalnym podwórku burzliwą dyskusję związaną nie tylko z rzeczoną inwestycją. I dobrze, bo zmusił nas wszystkich do pochylenia się nad problemem naszych śmieci. Pomogła w tym wiosna, odsłaniając wszechobecny brud i dzikie wysypiska.

Czy Kirgizi przyjadą do Trzebini?

Za kilkanaście dni  redakcja "Przełomu" gościć ma na tygodniowym stażu dziennikarzy trzech kirgiskich gazet. Starannie się do tej wizyty przygotowujemy chcąc im pokazać to co najpiękniejsze na ziemi chrzanowskiej i w Małopolsce, chcąc przekazać polskie doświadczenia twórcom  młodych, niezależnych tytułów prasowych z Azji Centralnej. Dziś jednak ta wizyta stanęła pod znakiem zapytania.

Uliczne prośby o wsparcie

- Dwadzieścia złotych bym za to chciał  - wysunął rękę zaniedbany mężczyzna w średnim wieku. Trzymał w niej bochenek chleba i ze 20 dkg pokrojonej w plasterki wędliny. Na wynik transakcji czekał też jego kolega siedzący na murku na chrzanowskim rynku.

Pierwsze zmiany za nami, kolejne przed nami

Pierwsze zmiany na forum za nami. Jak już wspomniałam, kolejne przed nami. Praca redakcyjna w każdym medium ma charakter twórczy, zobowiązuje więc do ciągłych poszukiwań, modyfikacji. I na tym się właśnie skupiamy. To co proponujemy, można oczywiście przyjąć lub odrzucić. Na tym polega wolność wyboru. 

Protest ukryty w koszu

Grupa użytkowników „Przełomowego” forum oprotestowuje w koszu zmiany tam wprowadzone. Kosz to takie miejsce na forum, które założyliśmy na wniosek jednego z użytkowników, chcącego, aby usuwane przez moderatorów tematy znikały dopiero po jakimś czasie. Chwilowo przyciąga on 12 wolnomyślicieli nie akceptujących zmian. 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10