Przelom.pl

Protest ukryty w koszu

  • Data dodania artykułu: 01.04.2010, 11:30, wyświetleń: 5934

Grupa użytkowników „Przełomowego” forum oprotestowuje w koszu zmiany tam wprowadzone. Kosz to takie miejsce na forum, które założyliśmy na wniosek jednego z użytkowników, chcącego, aby usuwane przez moderatorów tematy znikały dopiero po jakimś czasie. Chwilowo przyciąga on 12 wolnomyślicieli nie akceptujących zmian. 

Wiosenne porządki na forum rozpoczęliśmy kilkanaście dni temu. Są efektem naszych przemyśleń i sumą wniosków wynikających z wiedzy na temat funkcjonowania mediów w sieci. Raz jeszcze przypomnę, że marka „Przełom”, także w internecie, jest przedsięwzięciem wyraźnie sprofilowanym. W związku z tym nie chce i nie może zaspokajać hobbystycznych potrzeb wszystkich ludzi na ziemi. Nasz obszar zainteresowania został wyraźnie zdefiniowany, tak jak definiują swój zakres tematyczny wszystkie portale specjalistyczne i tej definicji pozostaniemy wierni.

 

Gadać o wszystkim

Trochę rozumiem rozgoryczenie tych internautów, którym po zmianach na forum nagle zabrakło działu „Inne” oraz „Moim zdaniem”. Rozumiem to rozgoryczenie, bo wiele osób lubi sobie czasem gdzieś pogadać na każdy temat i wylać żale na cały świat marząc, aby ten protest song usłyszeli wszyscy. To wyraz tęsknoty, jak wyraziła się jedna z internautek, za działem „ogólnym”, który nie kojarzy się ze śmietnikiem.

Cenię ludzi mających coś konkretnego do powiedzenia, którzy mają wiedzę, i jeśli ich przemyślenia lądują na śmietniku, to wstyd mi firmować taki stan rzeczy. Śledząc zatem przez pewien czas oba te działy (Inne i Moim zdaniem), doszłam do wniosku, że morzu różnych dziwnych treści tam zamieszczanych, giną wartościowe spostrzeżenia, interwencje i ciekawe myśli ludzkie. Z szacunku dla ich autorów uznałam, że ten potencjał należy ocalić.

Kto powiedział, że wszystkie fora muszą być do siebie podobne?

 

Nikt nie naciska

Nie jest prawdą, że ktokolwiek wywierał na redakcji naciski wymuszając zmiany na forum. Nie jest też tajemnicą, że nasza strona internetowa to duża dawka adrenaliny dla rządzących. 20-letnie doświadczenie na rynku prasowym i stosowna wiedza prawna pozwala nam na swobodne podejmowanie decyzji dotyczących publikacji bądź usuwania niektórych treści, zatem o naszą niezależność proszę się nie obawiać. Proszę też uwierzyć, że moderacja to nie cenzura, a działanie w trosce o porządek prawny.

To nie strach, ale chęć wywołania szerokiej dyskusji uczynił z tematu tegorocznych wyborów lokalnych wyodrębniony dział (Ważny temat) na forum. Dział, w którym zagościła ogólnopolska akcja społeczna „Masz głos, masz wybór”. Tworzymy w jej ramach mapę lokalnych problemów (wkrótce będą kolejne działania). Do tegoż działu trafiły inicjatywy obywatelskie użytkowników forum (monitoring obietnic wyborczych Pyclika, próba tworzenia grupy kandydatów na radnych i nawoływanie do spotkań Krzysia). Ubolewam, że dotąd nie znajdują one wielkiego odzewu. Jak to jest, że pisze się o obecnych władzach, że są do niczego, a gdy trzeba je konkretnie wypunktować i wziąć sprawy we własne ręce, to następuje cisza?

Mogę obiecać, że wiedzę na temat obietnic wyborczych, a właściwie powyborczych, opartą na bazie ankiet przygotowanych w 2006 roku przez dziennikarzy, postaramy się dla Państwa usystematyzować i przypomnieć w stosownym czasie.

 

Zmiany będą ciągłe

Mogę też obiecać, że redakcja sukcesywnie będzie wzbogacać dział „Ważny temat” o nowe ważne tematy, bo to rola dziennikarzy, którzy są przecież twórcami. Mam nadzieję, że dostarczy ich również i życie, i czytelnicy.

 

Mogę obiecać, że cały portal i forum będą się sukcesywnie zmieniać i zachęcam, by nie tracić czasu i energii na protesty w koszu, ale uważnie te zmiany obserwować.

 

Na www.przelom.pl jest mnóstwo miejsc, gdzie można wymieniać myśli, polemizować, dyskutować (materiały on line, teksty z gazety, blogi, wreszcie forum). Trzeba tylko się w zmienionej formule odnaleźć. Rozumiem jednak, że w starych dekoracjach niektórzy czują się bezpieczniej i że u wielu ludzi każda zmiana powoduje frustracje. Wierzę jednak, że niektórzy użytkownicy naszego forum pożegnają się w końcu z syndromem leśnych dziadków.

 

Nie ukrywam, że wprowadzone na forum zmiany mają na celu m.in. przekierowanie potencjału i czasu zespołu redakcyjnego na rozwój portalu, a nie na wieczne sprzątanie na forum i toczenie jałowych dyskusji z osobami lepiej czującymi się w bałaganie. Ustalanie zasad jest niewdzięczną rolą, ale ktoś robić to musi. Takie są moje refleksje i po miesięcznym doświadczeniu moderatora. Moim zdaniem odchudzone forum jest teraz przejrzyste, dużo łatwiej się po nim poruszać. Lepiej też widać kto ma coś do powiedzenia. Lokalność, podobnie jak inne dziedziny życia społecznego, również wymaga ogromnej wiedzy. Nie wszyscy to czują. Z niektórych wypowiedzi w „koszu” wynika wręcz, że niektórych ona po prostu nudzi.

 

Raz jeszcze zachęcam zdegustowanych zmianami do wyjścia z kosza. To nie Chiny i nie Kuba, gdzie myśli ludzkie muszą buszować w śmieciach. Do tej pory analizowaliśmy każdą przemyślaną uwagę internautów dotyczącą funkcjonowania portalu. I tak będzie nadal. Jednak referendum w tej sprawie nie zamierzamy organizować.

Pozdrawiam wszystkich już świątecznie.  

Komentarze:

Tom

Data dodania: 20.04.2010, 17:40

O znalazłem w informacjach "znajomych" Przełomu. Zbanowali użytkownika na kilka tysięcy lat. Zastanawiam się, czy to dłużej, czy krócej od Qwerty... Z tym, że tamci mieli sensowny powód. Przełomu trudno przewidzieć.. http://gry.onet.pl/2157955,,Ban_na_kilka_tysiecy_lat_w_Xbox_Live,wiadomosc.html Jak widać zmienione forum cieszy się "wielką" popularnością...

roselly

Data dodania: 04.04.2010, 12:35

8 postów w 24 godziny. to wielki sukces na tak zacną redakcje. można by się zastanowić nad całkowitą likwidacją forum. wiem ! idziecie na jakość, tylko że te 8 to też jakości nijakiej i nic nie wnoszące. sukcesu.

Tom

Data dodania: 02.04.2010, 15:33

Pani Molenda już po raz któryś podkreśla, że nikt nie naciskał na zmiany na forum. A ja napiszę tak: Jak ktoś 3 raz ci mówi, że jest uczciwy, to sprawdź czy masz portfel :) Tak więc gratuluje dobrego samopoczucia. Kit - to Wasza specjalnoś Ar-kit:) Przy takim podejściu to na forum zostanie Arkit i jego piesek grove. Nawet osoby, które były po waszej stronie rezygnują. Czy głos byłego już w tej chwili moderatora asusrp6 też nie skłania Was do refleksji? A więc nie jest to grupa 12 osób.

K T O S

Data dodania: 02.04.2010, 13:28

każdego kto odchodził z redakcji tak traktowaliście jak ludzi na tym forum jesteście dosłownie jak tchórze gardzę wami większych pyszałków świat nie widział

roselly

Data dodania: 02.04.2010, 11:25

A ja napiszę pozytywnie. A co mi tam. Pani Alicjo i cała redakcjo. w związku ze zbliżającymi się świętami życzę aby czytelnicy Wasi traktowali Was należycie, to znaczy tak samo dobrze jak Wy ich traktujecie. A przy sprzyjającej okazji może i jajkiem zostaniecie poczęstowani.

aletheia

Data dodania: 02.04.2010, 09:39

Słów kilka w sprawie "lokalności" forum. Forum Przełomu (w starej formule) było jak najbardziej lokalne.Dlaczego? Bo "lokalni" byliśmy my - piszący. To ludzie są największym "walorem" małych ojczyzn. Oni je tworzą. Z TV możemy się dowiedzieć co myślą ludzie w Warszawie czy Krakowie. Co na różne tematy myślą ludzie żyjący TUTAJ mogliśmy się dowiedzieć właśnie z lokalnego forum. To była ogromna dawka wiedzy o ludziach tu żyjących: ich problemach, radościach, pasjach. Szkoda, że takie źródło może wyschnąć. Dla kogoś kto chce poznać region, sprawą kluczową są ludzie, a nie dziury w drodze.Pewnie, że łatwiej zajmować się w kółko dziurami w drodze - te przynajmniej nie mają swojego zdania, protestować nie będą.

bialyon

Data dodania: 02.04.2010, 09:16

Równo 2 lata mija jak ostatni raz logowałem się na forum Przełomu i zarzekłem się że po takim traktowaniu jakie prezentował wówczas Pan Tarczyński więcej tam nie napiszę ani JEDNEGO tematu, po tym jak praktycznie każdy post i informacja trafiała do gazety on jako Admin urągał mi że jestem obrażalski i zacietrzewiony, oraz nie znam zasad ortografii Dziś po tym jak dowiedziałem się od kolegi formowego (był bardzo podenerwowany i rozgoryczony) jak ich wszystkich potraktowaliście, dosłownie jak ŚMIECI, wiem że dobrze zrobiłem wybijając sobie PRZEŁOM z głowy. kogoś tak niewdzięcznego i zadufanego w sobie jak Państwo a szczególnie Pani jeszcze nie spotkałem. Pokazaliście ludziom że macie ich za nic, gratuluję.

free

Data dodania: 02.04.2010, 08:00

Grove, przestań się kompromitować. Wszyscy wiedzą że założyłeś konto na forum żeby bronić PO. Swoim wpisem tylko potwierdzasz, że jesteś opłacany przez PO i w dodatku działasz w porozumieniu z redakcją Przełomu. W każdym innym przypadku dawno by cię zbanowali. Jak widać redakcja postawiła na takie miernoty na forum jak grove. Czyli forum we własnym sosie;) ja tez dziekuje za takie forum. A pani Molenda i tak dalej twierdzi że 12 osobą zmiany sie nie podobają. Na razie podobają się tylko Wam i jednemu użytkownikowi. (Prawdopodobnie Arkitowi)

grove

Data dodania: 02.04.2010, 00:15

ojjj... przepraszam za zdublowanie;P niechcący.

grove

Data dodania: 02.04.2010, 00:14

Ha! Uderz w stół, a Pracownik się odezwie! ;) Pani Redaktor, Adminowie - niech mówi, że się podlizuje, że jestem przedstawicielem władzy, że to, że tamto (w końcu chłopak zarabia) - jeszcze raz bardzo dziękuję za ograniczenie wypowiedzi tego osobnika i "robienia polityki" - w tym wypadku "czarnego PR" przeciwnikom politycznym na forum. A w blogach niech sobie bluzga, wszyscy którzy je czytają już wiedzą, że od niego zalatuje mamoną;)

grove

Data dodania: 01.04.2010, 23:34

Ha! Uderz w stół, a Pracownik się odezwie! ;) Pani Redaktor, Adminowie - niech mówi, że się podlizuje, że jestem przedstawicielem władzy, że to, że tamto (w końcu chłopak zarabia) - jeszcze raz bardzo dziękuję za ograniczenie wypowiedzi tego osobnika i "robienia polityki" - w tym wypadku "czarnego PR" przeciwnikom politycznym na forum. A w blogach niech sobie bluzga, wszyscy którzy je czytają już wiedzą, że od niego zalatuje mamoną;)

Tom

Data dodania: 01.04.2010, 23:20

No teraz odezwał się piesek - grove inaczej "sto kwadratowych kitów", który boi się prawdy. Jeśli takie "coś" bez homoru jak grove Was pochwala, to ja bym się schował ze wstydu. Czyli wiadomo o co chodzi. - nie narazić się władzy, mimo, że wciska ludziom 100.000 kitów :)

lucas

Data dodania: 01.04.2010, 23:18

Zmiany na forum to uszczęśliwianie ludzi na siłę, a tych 12 użytkowników to zapewne 75% aktywnych forumowiczów. W opiniach widzimy co wszyscy o tym myślą, wiec nadaremne jest przekonywanie ludzi, że teraz jest lepiej. A co do cenzury to śmieszy mnie wymigiwanie się od tego słowa i zastępowanie go "troską o porządek". Admin często jest nadgorliwy! :]

grove

Data dodania: 01.04.2010, 21:21

Pani Redaktor, a ja pochwalam zmiany na forum. Może faktycznie, małą przesadą jest usnięcie działu "moim zdaniem" i "inne", bo na każdym forum powinna być jakaś zakładka, gdzie można pogadać o weterynarzach czy absurdach drogowych. Ale cieszy mnie też, że z forum wyeliminowano trollowanie za pieniądze na rzecz danych grup interesów, na ogół politycznych. Jest tu taki użytkownik, który poziomem nienawiści i jadu przebija własnych szefów, a który wedle pewnych już informacji jest pracownikiem znanej w Chrzanowie posłanki. Stąd też nie dziwi mnie, że jest on jednym z "inspiratorów" całego zamieszania - gdzie będzie mógł tak fajnie "porobić politykę" jak nie na forum? Jego wypocin pod blogami już nikt nie czyta. Co zresztą on sam próbuje zmienić, proponując rozmowy "o polityce" pod postami posła Arkita. Po prostu Sz. Redakcja pojrzyżowała mu plany - chłopak się "podszkolił", poczytał o technikach erystycznych i manipulacji a przez Redakcję... nauka poszła w las. I chociazby za to, w imię normalności - Redakcji dziękuję.

marinika

Data dodania: 01.04.2010, 21:12

..."doszłam do wniosku, że morzu różnych dziwnych treści tam zamieszczanych, giną wartościowe spostrzeżenia, interwencje i ciekawe myśli ludzkie. Z szacunku dla ich autorów uznałam, że ten potencjał należy ocalić"... co ocalić?gdzie ocalić??? coś się Pani pokręciło woda sodowa przysłania Pani wgląd na to co naprawdę wartościowe :D

jano

Data dodania: 01.04.2010, 20:23

rozumiem że te ponad 100 postów na temat zniszczenia forum też napisało 12 osób?! Panika i popłoch w redakcji przełomu spowodował zniszczenie forum, nigdy do błędu się nie przyznacie chełpiąc się swoimi działaniami, a określenie że jest nas 12stu jest policzkiem dla nas wszystkich i brakiem jakiegokolwiek szacunku a największa ironią jest to że Alicja Molenda była nauczycielką j.polskiego taki przykład jako nauczyciel i dziennikarz daje innym jak rozprawić się z ludźmi którzy zafriko dają jej tematy i informacje i mają swoje zdanie dość użalania się czas im pokazać nasz internautów stosunek to wprowadzonej tu cenzury i inwigilacji oraz braku szacunku nikt się tu pani nie da ustawiać po kontach jak w szkole

Cameleon

Data dodania: 01.04.2010, 19:03

Temat wylądował w ... koszu,ale : "Dlaczego forum aż tak drastycznie zostało obcięte z tematów ? Nie mógł zostać chociaż jeden "Nie na temat " - na kazdym forum jest taki dział gdzie można pisac o wszystkim ? Czemy aż takie zmiany ? które w zasadzie zaniżaj tematykę wypowiedzi - im mniej tematów tym mniej chętnych userów do dialogu - tak jest wszędzie. To nie ludzie są dla forum ale jest odwrotnie... Jestem za zmianami ale pozytywnymi a ten sposób jest cofaniem się w tył. Proszę aby redakcja jednak przemyślała swoją decyzję i przywróciła kilka działów, które mogły dużo wnieść dla wszystkich zainteresowanych. Tematy te powstały jako normalna rzecz na życzenie forumowiczów, którzy wykazali zainteresowanie w nich, prosze to jednak uszanować. Myślę ,że nad "jakością" forum nie "walczy" się w ten sposób ,że zamyka się "usta" do rozmowy ale odwrotnie. Powstał regulamin , są osoby które są powołane do pilnowania porządku i wystarczyło tylko tyle.Należy zwiększyć ich aktywność aby bardziej tylko przykładały się do moderowania forum i nie powstawały "toksyczne tematy" naruszające w/w regulamin czy netykietę. Nie ma idealnej recepty , że na forum zawita troll i coś zamiesza, jest to normalna rzecz ,że takie osoby się pokazują czasem - wtedy są banowane i po problemie. Przed tym się nie ustrzeżecie... Przykre jest ,że teraz najgorętsza dyskusja odbywa się w Koszu , który zaczynam żałować, że zaproponowałem sam, tak nie powinno być Jeszcze raz proponuje się zastanowić czy te zmiany naprawdę są dobre nie tylko dla redakcji ale i dla nas samych nie ulegając emocjom."

ADAMUS

Data dodania: 01.04.2010, 18:51

I tak oto Pani Alicjo hasło: "Piszemy dla was o was od 20lat" nabiera nowego znaczenia, przykro mi tym bardziej iż na forum jestem od samego początku a waszą stronę odwiedzam odkąd powstała. Dyskusja nie zaczęła się w koszu, mija się Pani z prawdą, temat ten został wrzucony do kosza przez Admina. Uwag forumowiczów nie chcecie słuchać na forum w dziale który był do tego przeznaczony tylko na meila, podobnie wywalono dział "O papierowym wydaniu gazety" odbieram to jako obrócenie się tyłem do czytelnika internetowego i zatkanie sobie uszu. Pewnie - to Pani Firma, można i tak. Efekty pojawią się za jakiś czas, choć nadal Pani będzie twierdzić jak to super wszystko i w ogóle. Reasumując mniej roboty na forum będziecie mieli niż dotychczas ale wiernych opiniotwórców forumowych też wielu stracicie. Pozdrawiam i wesołych świąt wszystkim.

Cameleon

Data dodania: 01.04.2010, 18:35

http://www.przelom.pl/forum/viewtopic.php?f=23&t=3179 po co więcej pisac ...

Krzysio

Data dodania: 01.04.2010, 14:38

Powiat chrzanowski to około 150 000 mieszkańców a doliczając jeszcze z Krzeszowic i Alwerni to około 200 000 mieszkańców. Przełom papierowy i internetowy przegląda myślę około 50 tys. A ilu nas nie zadowolonych z forum będzie? 30 może 50 ? Niektóre tematy były dodane przez moderatorów - literatura, kuchnia nie były one aż tak użytkowane wiec wystarczyło może zapytać co forumowicze chcieliby zmienić - forum było dla nas a forumowicze dla was. Wszyscy korzystali. To prawda iż chcę wraz z innymi zorganizować grupkę osób której nie będzie się coś chciało działać i pomóc kandydatom na radnych. Co z tego będzie - czas pokaże ale zmiany są konieczne. Za długo jest nieudolność i kumoterstwo grupki osób na stołkach.

roselly

Data dodania: 01.04.2010, 13:39

Doliczcie jeszcze QWERTY, który został zbanowany z powodu, że jako pierwszy zastosował się do nowego regulaminu, co redakcja odebrała jako bojkot.

roselly

Data dodania: 01.04.2010, 12:54

Jesteście (czyli ja również) za mali aby pani redaktor uwagę zwracać. To ona jest mądrością regionu i guru decydującym o tym co jest w gazecie i na portalu. a jak się Wam (czyli nam) nie podoba, to nie kupujmy go. Ciekawe co pani redaktor powie jak straci reklamodawców. Wtedy będzie robiła wszystko aby ludzie czytali ogłoszenia i reklamy w jej gazecie i portalu. Wtedy i forum będzie bardziej populistyczne. A to już będzie nie to miejsce i nie ten czas. Stracić zaufanie jest łatwiej niż je zbudować. przez 20 lat osiągnęła pani sukces. teraz w pół roku może wszystko zamienić się w ruinę. Ale cóż, każdy decyzje podejmuje sam i ponosi za nią 100% odpowiedzialności.

pyotrus

Data dodania: 01.04.2010, 12:29

To, że w koszu pisze 12 osób nie znaczy, że tylko te 12 uważa nowe forum za kiepskie. Sam stwierdzam, że zmiany wyszły bardzo kiepsko i jeśli tak pozostanie to jestem pewny że liczba osób odwiedzających forum (a co za tym idzie, stronę www) radykalnie się zmniejszy. pozdrawiam

ice man

Data dodania: 01.04.2010, 12:00

Najlepszym wyrazem tego co się stało/dzieje jest to że dziś jest 1kwietnia nikt od was referendum nie chce olaliście i wypięliście się na ludzi którzy tu piszą wiele słów by tu jeszcze padło z mojej strony ale szkoda nerwów i strzępienia sobie klawiatury żal tylko straconego czasu przez ostatnie lata i takiej formy podziękowania to niestety w Pani stylu ze swojej strony Podziękuję Państwu za popsuty humor na święta i to będzie na tyle z mojej strony

asusrp6

Data dodania: 01.04.2010, 11:57

Po "reorganizacji" forum niestety zrezygnowałem z funkcji moderatora, ponieważ nie odpowiada mi formuła teraźniejszego forum. Nie tego oczekiwałem po zmianach jakie nastąpiły, fakt forum stało się stricte lokalne bez możliwości dyskutowania na inne tematy nie koniecznie Przełomowe.

Tom

Data dodania: 01.04.2010, 11:51

Zamiast pisać o 12 użytkownikach, spróbujcie zrobić ankietę i wtedy przekonacie się ile osób poparło Wasze zmiany. No na razie poza nieśmiałymi pojedynczymi głosami, wszyscy uważają, żę Wasze zmiany są złe. Dlaczego boi się Pani ankiety na forum, w którym użytkownicy będą mogli wypowiedzieć się o zmianach na forum. Najlepiej, żeby ankieta była jawna, czyli, żeby każdy musiał napisać za czym głosował. Wtedy nie napisze Pani o 12 niezadowolnych, a o kilku zadowolonych. Nawet wśród Waszych współpracowników znaleźli się zniesmaczeni Waszymi zmianami. Nie daje Pani to nic do myślenia? Może warto czasem posłuchać innych? A chi8ny i Lubę to zrobiła Pani na forum, jak nie poradziła Pani sobie z Moderacją. Najłatwiej brak umiejętności zarządzania zastąpić zamordyzmem. Zawsze uważałem, że kobiety nie nadają się do rządzenia i Pani jest tego najlepszym przykładem.