Przelom.pl

Pierwsze zmiany za nami, kolejne przed nami

  • Data dodania artykułu: 02.04.2010, 19:57, wyświetleń: 4113

Pierwsze zmiany na forum za nami. Jak już wspomniałam, kolejne przed nami. Praca redakcyjna w każdym medium ma charakter twórczy, zobowiązuje więc do ciągłych poszukiwań, modyfikacji. I na tym się właśnie skupiamy. To co proponujemy, można oczywiście przyjąć lub odrzucić. Na tym polega wolność wyboru. 

 

Nie ukrywam, że trudno mi zrozumieć, dlaczego niektóre osoby nie potrafią się po zmianach odnaleźć, tworząc spiskowe teorie dziejów i obrzucając redakcję błotem. Poza Koszem widzę pierwsze pozytywne strony tej małej rewolucji. Dyskusje stają się przejrzystsze, a to ułatwi wielu użytkownikom przebicie się z istotnymi sprawami na forum, a nam skupienie się na wypełnianiu funkcji prasy. 

 

Cała gama możliwości

Kompletnie nie rozumiem, dlaczego nie chcecie Państwo wykorzystać „odchudzonej” przestrzeni tematycznej pozwalającej na wiele, a może jeszcze więcej niż dotychczas. Przecież w dziale „Wybory” można dyskutować na każdy temat dotyczący społeczności lokalnej, można się bez ograniczeń wpisywać na mapie lokalnych problemów zgodnie z przyjętą tam formułą. Można rozliczać dotychczasowych radnych i kreować kandydatów, pod warunkiem wszakże, że ma się ku temu stosowny zasób wiedzy. W publicznych wypowiedziach ważne są konkretne argumenty. Nie wystarczy się „zbulwersować” i już. 

 

Politycznie można się wyżywać na blogach polityków. Na blogu redaktora naczelnego portalu i moim też nie brakuje miejsca na polemiki (niepolityczne). Mamy też e-maile, na które mamy zwyczaj systematycznie odpowiadać.

 

W naszej firmie jest jasny podział kompetencji wynikający z prawa prasowego. Gazetą kieruje redaktor naczelna Grażyna Kaim, portalem Piotr Tarczyński. To oni ponoszą odpowiedzialność za publikowane treści. Do redaktor naczelnej gazety można kierować uwagi tyczące się wydania papierowego. Artykuły z gazety można komentować do woli na stronie głównej portalu (pod „W numerze”, najlepiej po jej przeczytaniu, choć wiele osób praktykuje komentowanie problemu na podstawie dwuzdaniowych „zajawek” (sic!)). Można też komentować wybrane teksty zamieszczane co tydzień w wyodrębnionym dziale na stronie głównej i zakładkach tematycznych. A ileż możliwości zawiera serwis on line? Tam dyskutuje się na każdy temat, tyle że nie „ogólnie”.

 

W dziale Interwecje można pytać i liczyć na pomoc dziennikarza w wyjaśnianiu kwestii istotnych z punktu widzenia społecznego.

 

O możliwościach stworzonych przez pięć wyodrębnionych działów tematycznych już nie wspomnę.

 

Siła przyzwyczajenia?

Rozumiem, że Państwo przywiązali się do starej formuły, choć domyślam się, że forumowicze to ludzie młodzi. Skąd więc taki strach przez zmianami?

 

Zejścia z dyskusją do Kosza dokonali Państwo z wyboru i przyznam, że ogromnie martwi mnie i Wasz wybór, i styl prowadzonej tam dyskusji. Media służyć powinny podnoszeniu poziomu publicznych debat. Przyznam szczerze, że zdumiewa mnie opór przed wpisaniem się w taką potrzebę.

 

Przypomnę raz jeszcze, że nasz portal, podobnie jak gazeta, jest tytułem prasowym. Wszystko, co stanowi jej zawartość musi spełniać określone standardy i musi czemuś służyć. Sposób, w jaki rozwijało się forum stał się nieco anachroniczny, dlatego wzorem innych mediów modyfikujących swe wydania w sieci, co zauważył zresztą jeden z naszych recenzentów, postanowiliśmy uczynić krok w przód. Mam nadzieję, że wśród oburzonych zmianami znajdziemy wkrótce partnerów. I tu znów macie Państwo wolność wyboru.

 

To tyle z mojej strony w temacie forum. Myślę, że dyskusji warte są w najbliższej przyszłości inne, o wiele ważniejsze tematy.

 

PS. Wśród wyłączonych tematów były nie tylko Państwa, ale i nasze wpisy wymagające często wielu godzin poszukiwań w archiwach i wielu godzin spędzonych nad klawiaturą. Przeanalizowaliśmy je dokładnie uznając, że świat może spokojnie bez nich istnieć, bo świat idzie do przodu .  Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby w stosownym miejscu na forum hasłowo przypominać pewne sprawy. Np. nietrafione pomysły władz.  

Komentarze:

Tom

Data dodania: 19.04.2010, 15:18

Na forum aktywny jeden tenat... Takie to zmiany na lepsze. Ale pani Alicja tak zaślepiona, że nadal będzie twierdzić, że to zmiany na lepsze :) Może czas się obudzić i stwierdzić, że popełniło się błąd?

roselly

Data dodania: 09.04.2010, 10:29

To teraz Tarczyński zasili szeregi bezrobotnych. Z taką ilością postów to w międzyczasie pani zrobi moderacje, a i czas na odpowiedzi będzie pani miała czego admin nie czynił.

K T O S

Data dodania: 08.04.2010, 21:27

jak dla mnie jest to największa porażka jaką w internecie miałem okazję od początku obecności na nim zobaczyć masa aktywnych użytkowników całe mnóstwo napisanych tematów i trwających dyskusji wszystko zaprzepaszczone wywalone w kosz a ludzie pogonieni z forum niech Pani wreszcie zdejmie różowe okulary i zobaczy co narobiliście

roselly

Data dodania: 06.04.2010, 10:40

DRUID zaraz się dowiesz ze "rozpowszechnia Pan nieprawdziwe informacje na temat "Przełomu" nie mając nawet elementarnej wiedzy dotyczącej jego genezy" gazeta wcale nie jest polityczna i nie jest związana z żadną partią ani władzą. a takie paszkwile niszczą jej i tak już nadszarpnięta reputacje. mowa cały czas o gazecie, bez aluzji do żadnych osób. a tak na marginesie to ciekawe dlaczego gazeta jako tak bardzo obywatelska nie podjęła się wyjaśnienia takich tematów które były poruszane na forum. Np: 1. koszty akcji zima 2. stosunki w fabloku i historia prywatyzacji jego. naprawdę ludzie chcieli by wiedzieć co komu i za ile, ale tak wielce obywatelska postawa nie pozwala gazecie do zaglądania w kieszenie władzy i rozliczania z wydanych NASZYCH pieniędzy. to jak inaczej można nazwać takie pismo. A pani redaktor jeśli się tym nie interesuje, nawet jako zwykły obywatel, to też trudno to nazwać postawą obywatelską, a i prowadzenie gazety nie jest dla interesu społecznego a dla szmalu własnego i interesu władzy. dobra gazeta starała by się to zrobić, a pani co? nic, tylko wyrzuca co bardziej dociekliwych pytających i zamyka im usta. nie ma co mydlić oczu kolejnym forumowiczom, a mnie wciskać ostrzeżenia, bo o tym fakcie wie każdy logicznie myślący, który choć raz przeczyta ten zwitek papieru. a nagroda dla was jako prasy niezależnej? śmiechu warte, niezależnej. chyba zależnej albo służalczej.

roselly

Data dodania: 05.04.2010, 16:53

No to teraz się okazało. Pod blogiem też moderują. już nie ma miejsca bez moderacji. pani alicjo. szkoda mojego czasu na rozmowę z panią bo mam ciekawsze zajęcia.jak bym śmiał rozpowszechniać nieprawdziwe informacje na temat tak zacnej gazety. proszę mi je pokazać. I proszę pokazać w którym miejscu jest nieprawda.

K T O S

Data dodania: 05.04.2010, 14:17

Pani Alicji na nikim nie zależy taka jest prawda wkońcu przełom jest najlepszy jak to piszecie w Histori i genezie

Tom

Data dodania: 05.04.2010, 13:29

W dalszym ciągu wykazuje się Pani kompletnym brakiem szacunku nie tylko do mnie, ale do wszystkich, którzy poświęcili wiele czasu na pisanie na tym forum. Proszę po raz kolejny o uszanowanie naszej pracy i oddanie nam naszych tekstów. Chcemy tylko je skopiować i już się stąd wynosimy i nie będziemy drażnić Pani swoją obecnością w Pani folwarku.

Alicja Molenda

Data dodania: 05.04.2010, 10:09

Tom, pan wybaczy, ale ja w ten sposób o ludziach dyskutować nie mam zamiaru. To poniżej mojej godności. Zacietrzewienie odbiera Panu elementarne poczucie kultury. Może znajdzie sobie Pan inne miejsce, gdzie rozmawia się swobodnie w ten sposób. I będę szczera: mnie nie zależy na użytkownikach wyrażających się o innych per "gnoju". Sądziłam, że po banie i powrocie na stronę zastosuje Pan w swych wypowiedziach nowe standardy. Tak się nie stało. Przykro mi. Sugeruje dołączyć ze starym stylem do społeczności, która to zaakceptuje. Więcej na ten temat dyskutować z Panem nie zamierzam. Roselly: skoro nie otrzymał Pan potwierdzenia odebrania zapytań, to może ich Pan nie wysłał? Natomiast dociekanie przyczyn ostrzeżenia to strata czasu. Sama pana ostrzegałam, że rozpowszechnia Pan nieprawdziwe informacje na temat "Przełomu" nie mając nawet elementarnej wiedzy dotyczącej jego genezy. Należało się Panu również ostrzeżenie za uporczywe wklejanie na SB niezgodnego z regulaminem adresu. Był kiedyś na forum opłakiwany przez niektórych użytkownik, z którym się pożegnaliśmy za podobne metody działania, użytkownik, który na finał złośliwie raportował co się da. Mam nadzieję, że nie idzie Pan jego śladem? Po to wprowadziliśmy zmiany na forum, aby nie tracić czasu na zbędne dyskusje, a skupić się na pracy dziennikarskiej, dlatego tę wypowiedź również proszę traktować jako ostatnią z mojej strony. Bardzo chętnie rozmawiam z użytkownikami forum, którzy coś istotnego do niego wnoszą. Dyskusja powinna wzbogacać obie strony i cieszę się, kiedy tak jest. Na bicie piany i gadanie o niczym czasu faktycznie nie mam.

Tom

Data dodania: 04.04.2010, 22:21

Nie mówię o udostępnianiu zawartości materiałów zdobytych przez Państwa, a wpisanych przez nas - użytkowników forum. Straciliśmy dużo czasu na pisanie i zostało to zniszczone. Myślę, że nikt nie pisał po to, żeby sobie popisać, zatem chciałbym, aby było gdzieś miejsce, gdzie można do tych materiałów dotrzeć. Skoro dla Was to śmieci, to my znajdziemy miejsce na swoich serwerach, gdzie udostępnimy chętnym te materiały i damy możliwość dalszych dyskusji bez konieczności powtórnego pisania tego samego. Czy tak trudno to zrobić? A co do kultury, to niestety forumuła komentarzy pod blogami wymusza czasem zejście do poziomu np. takiego czegoś jak grove. Z gnojem bez honoru nie da się rozmawiać inaczej. A niestety "to coś" (grove) komentuje kłamstwami każdy mój wpis. Zatem i moja reakcja jest taka jaka jest... swoją drogą nie rumiem dalczego tego gnoja nie zbanujecie. Naprawdę takich użytkowników chcecie mieć?

roselly

Data dodania: 04.04.2010, 12:49

Nie dostałem odpowiedzi na uzasadnienie przyczyny udzielenia ostrzeżenia od jaśnie nam panującego administratora Tarczyńskiego. Zapytanie takie wysłałem do niego 4 razy. Nie otrzymałem żadnej. nawet nie otrzymałem potwierdzenia, że zostało odebrane. Co do wypowiedzi Toma, to ja zgadzam się na udostępnienie moich postów. po drugie, to redakcja dysponuje adresami e-mail i zawsze można zapytać autora czy wyraża taką zgodę. do tego celu potrzeba tylko trochę chęci współpracy z ludźmi i dla ludzi. Jeśli pani szkoda czasu to na pewno znajdą się chętni, którzy panią w tym wyręczą. warto nadmienić, że ludzie którzy pisali te posty poświęcili na to swoją wiedzę i czas. a tego czasu zapewne było znacznie więcej i więcej wiedzy do ich stworzenia było przeznaczone. zapewne więcej niż do obsługi przycisku "delete" lub "cancel". Taką czynność to nawet mapa potrafi wykonać. choć może w tym momencie obraza dla małpy, bo ostatnio naukowcy udowodnili, że jakby 1000 małpom dać maszyny do pisania i zmieniać papier to jest duże prawdopodobieństwo, że po 1000 lat jedna z nich jest w stanie napisać "Hamleta".

Alicja Molenda

Data dodania: 04.04.2010, 10:57

Tom, a ja Pana proszę o trochę więcej kultury w sposobie formułowania swoich wypowiedzi w różnych miejscach na tym portalu, na blogach również. To nie jest kwestia cenzury, ale dobrych obyczajów. Te same poglądy można wyrażać w różny sposób. Udostępnienie zasobów to kwestia podlegająca uregulowaniom prawnym wynikającym z kilku ustaw. W tym wypadku dotyczy dziesiątek osób, nie tylko grupy internautów (anonimowych), chcących je "gdzieś" zabrać. To nie jest kwestia chciejstwa. Nasz portal nie jest zlepkiem dowolnie wykorzystywanych stron internetowych. Większość dostarczanych za jego pośrednictwem informacji zdobywamy sami. Wykorzystywanie zaś materiałów z innych serwisów mamy uregulowane stosownymi umowami. Takie są wymogi dotyczące funkcjonowania prasy w internecie. Rossely, proszę o wykaz osób i pytań pytań, na które nie uzyskał pan/pani odpowiedzi.

roselly

Data dodania: 03.04.2010, 15:59

co do tych odpowiedzi, to nie sądzę aby to była prawda. Niektóre osoby w redakcji nie odpowiadają na żadne maile i żadne wpisy. takim przykładem jest sam admin tarczyński

Tom

Data dodania: 02.04.2010, 21:45

Skoro usunięte tematy uznaliście Państwo za zbędne, to może pozbędizecie się ich w inny sposób. Proszę o udostępnienie ich w formie elektronicznej w taki sposób, żebyśmy mogli przenieść je w całości na inne forum. Co Pani na to? Wyjdzie Pani na przeciw tym, którzy poświęcieli dużo czasu i wiedzy, żęby o czymś napisać, a zostało to po prostu wyrzucone. Nawet nie poprzez kosz, żeby można było wydrukwoać na pamiątkę... A więc proszę raz jeszcze o udostępnienie dal Was zbędnych tematów. My się już jakoś zorganizujemy, żeby to odebrać i wykorzystać w innym miejscu. Czy jako osoba na drugim miejscu pod względem ilości postów na forum, mogę przynajmniej o coś takiego prosić?