Przelom.pl

Kto po Marku Niechwieju

  • Data dodania artykułu: 17.12.2015, 12:20, wyświetleń: 4375

Acta haec res est*. Czy taka była pierwsza refleksja Marka Niechwieja po niedzielnym referendum? Znając jego zamiłowanie do filozofii, łaciny i sentencji, które chętnie wypowiadał publicznie, być może...  

Kto będzie burmistrzem Chrzanowa po Niechwieju? Na razie żadne nazwisko oficjalnie nie pada, ale spekulacje na dobre się rozkręciły.

Ze strony mającej większość w radzie miejskiej Platformy Obywatelskiej może to być były wiceburmistrz Chrzanowa i były poseł Robert Maciaszek. Niewykluczone, że partia wystawi go zachęcona dobrym wynikiem uzyskanym w jesiennych wyborach parlamentarnych. Jak pamiętamy, Maciaszek był przez chwilę kandydatem PO na ten urząd w ostatnich wyborach samorządowych, lecz ostatecznie wycofano go, a jego miejsce zajął starający się o reelekcję Ryszard Kosowski.

Ponoć i on zamierza jeszcze raz poddać się ocenie mieszkańców i wystartować w wyborach na burmistrza. Nie wiadomo tylko, czy jako niezależny kandydat, czy może z poparciem jakiejś partii. Na pewno doświadczenie ostatniej – co tu kryć – nieudanej kampanii wyborczej i rok przemyśleń na temat popełnionych w niej błędów daje Kosowskiemu przewagę nad innymi. Czy chrzanowianie zechcą jednak wchodzić drugi raz do tej samej wody?

Z PO związany jest też Adam Potocki, były starosta chrzanowski, obecnie zajmujący stanowisko dyrektora Trzebińskiego Centrum Kultury. Może i spokojne, i z nie najgorszą pensją, ale jednak wydaje się, że znacznie poniżej jego politycznych ambicji.

Platforma będzie miała więc twardy orzech do zgryzienia, bo jeśli nie chce doprowadzić do rozproszenia głosów, musi zdecydować się na jednego kandydata. A z osiągnięciem zgody w tej kwestii, jak nas dochodzą słuchy, nie jest najlepiej.

Niewykluczone, że na start w wyborach zdecyduje się kojarzona z PSL-em Bożena Jopek, krótko związana z ekipą Marka Niechwieja (jako zastępca burmistrza ds. gospodarczych).

Na giełdzie nazwisk pojawiają się też Andrzej Uryga i Bogdan Kosowski. Ten ostatni już próbował sięgnąć po to stanowisko kilka lat temu, więc niewykluczone, że spróbuje jeszcze raz.

No i musi kogoś wystawić PiS. Czy będzie to znowu Krzysztof Kasperek, aktualnie wicestarosta chrzanowski? Innego lidera reprezentującego Chrzanów w tej partii za bardzo nie widać na horyzoncie.

Przed działaczami partyjnymi i przed mieszkańcami poważne decyzje i wybory. Najważniejsze, że Finita la commedia...

** P.S. Dla niefilozofów i nieznających łaciny i włoskiego krótki słowniczek: *Acta haec res est – stało się, przegrałem; **finita la commedia – komedia skończona.

Komentarze:

K T O S

Data dodania: 19.12.2015, 18:43

Czytając te nazwiska/propozycje, nachodzi pytanie - czy takie miasto jak Chrzanów na nikogo lepszego już liczyć nie może? Nadal będzie skazane na totalny marazm i stracone szanse. O radzie bezradnych lepiej nic nie pisać, szkoda klawiatury.

Krzysio

Data dodania: 18.12.2015, 07:39

Racja pani Grażyno. U wielu istnieje duże parcie na stanowiska zwłaszcza samorządowe i związane z rządzeniem ambicje. I przykre jest to iż to nie idzie często w parze z radzeniem sobie z zawiłością i specyfiką funkcji co odczuwamy najcześciej my mieszkańcy. Dlatego myślę obserwujemy zanik etyki i samorządowości a rozkwit WŁADZY.