Przelom.pl

Do zobaczenia w korkach między Chrzanowem a Trzebinią

  • Data dodania artykułu: 20.03.2018, 15:39, wyświetleń: 3319

Sytuacja drogowa, jakiej jeszcze nie było, czeka nas w najbliższych miesiącach w związku z inwestycjami na  lokalnym odcinku krajówki, na balińskim węźle autostradowym,  i na wiaduktach kolejowych na trasie E30 (Dworcowa, Sikorskiego-Wodzińska w Trzebini). W głowie się nie mieści i każe ciepło wspomnieć o obwodnicach, których nie ma.

Dokładnie dziesięć lat temu, w roku 2008, głośno było o budowie północnej obwodnicy Chrzanowa. Miała biec wzdłuż osadnika do wiaduktu kolejowego przy klasztorze i dalej ominąć  Trzebinię. Wtedy też GDDKiA obiecywała gruntowny remont wiaduktu. Wiadukt czekał dziesięć lat i właśnie się remontu doczekał. A o obwodnicach zapomniano.

Północne obejście Chrzanowa, miało powstać w 2012 roku. To dla Trzebini - po roku 2013. Mamy rok 2018. Nie ma żadnego. GDDKiA już w 2011 roku oznajmiła, że północna obwodnica Chrzanowa wypadła z planu inwestycyjnego na czas bliżej nieokreślony. Terminu budowy obwodnicy miasta Trzebini, nikt nigdy chyba nie podał, więc temat poszedł na półki koncepcyjne. Uwagę trzebińskich samorządowców, którzy o obwodnicę miasta powinni solidnie zabiegać, skupiła zupełnie inna droga mająca połączyć węzeł autostradowy w Rudnie z Olkuszem przez Psary. Temat ważny, choć wobec obecnych wyzwań wydaje się marginalny, bo najbliższe dni pokażą, czym skutkuje dla miasta brak poważnej drogi alternatywnej. I nie tylko na czas remontów.

Już dziś proponuję użyć wyobraźni i opracować sobie trasę dojazdu samochodem osobowym z Chrzanowa do Trzebini i odwrotnie, biorąc pod uwagę, że zamknięte są: trzy wiadukty (koło klasztoru, nad Dworcową i Sikorskiego) i częściowo węzeł baliński. Że Dworcową objazd mają tylko autobusy, a nad torami przy Słowackiego koło dawnych zakładów tłuszczowych w Trzebini,  budowany jest wiadukt. I jeszcze nowe rondo na Kościuszki przy Sokole. To właśnie przed nami.   (Szczegóły w najnowszym wydaniu "Przełomu". Zapraszam do lektury).

Nie wiem, którędy dojadę po świętach do pracy z jednego końca Trzebini do drugiego, i jak długo to potrwa? Mówią, że objazd poprowadzi ruch osobowy z krajówki przez Słowackiego i Piłę. Hm. Uwielbiam tę drogę, zwłaszcza jak jest spuszczony szlaban przy "tłuszczowych", bo jedzie pociąg... Postoimy tam trochę zapewne i radośnie pomachamy znajomym z korka.

Sytuacja drogowa jakiej jeszcze w Trzebini nie było, to będzie taka zemsta za niefrasobliwe odpuszczenie tematu obwodnicy przez lokalną społeczność Trzebini, a zwłaszcza samorząd kilku kadencji. Na miejscu tych państwa radnych, którzy jesienią znów zechcą kandydować, to bym się trochę bała suwerena, choć jak znam życie, powiedzą państwo pewnie, że spietrzenie prac .... to wina inwestorów zewnętrznych (kolei i GDDKiA), i że potem to już będzie fajnie. Nie będzie, bo obwodnicy nie ma. 

 

 

 

 

Komentarze: Brak komentarzy do tego artykułu.